Dha dorëheqjen pas akuzave për tregti armësh, ish-kreu i SHIU kërkon pagat e papaguara në gjykatë

Publikuar tek: aktualitet, më 14:38 10-01-2018 Dha dorëheqjen pas akuzave për tregti armësh, ish-kreu i SHIU kërkon pagat e papaguara në gjykatë

Ish-drejtori i Shërbimit Informativ Ushtarak në qeverisjen e Berishës, kolonel Ylli Zyla i cili asokohe dha dorëheqjen pas akuzave në media se bashkëshortja e tij ishte ortake në tregtinë e armëve në Shqipëri, kërkon në gjykatë t’i paguhen pagat e papaguara.

Zyla ka paditur ministrinë e Mbrojtjes dhe i kërkon që t’i paguajë  pagën për periudhen e mbajtjes në dispozicion nga data 20.11.2013 deri me datë 05.09.2014.

Padia është depozituar ditën e djeshme në Gjykatën e Lartë  dhe pala e paditur është pikërisht ministria e Mbrojtjes; Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura.

Sa i takon çështjes së bujshme të dorëheqjes kujtojmë se në letrën drejtuar kryeministrit Berisha dhe ministrit Imami në vitin 2012,  ai i quante këto sulme të pamoralshme. Ish-kreu i SHIU-t, pas dorëheqjes nga kjo detyrë u emërua kreu i Policisë Ushtarake, ndërkohë që u shkarkua nga ministrja e Mbrojtjes në shtator./ newsbomb.al

Detajet e Çështjes:

Nr. i çështjes: 31003-00047-00-2018
Tipi: Administrative
Titulli i çështjes: YLLI ZYLA Kund
Dorëzuesi: YLLI ZYLA
Data e regjistrimit: 09.01.2018
Tipi i çështjes: Çështje Administrative / Të Tjera
Inicializuar: Rekurs
Statusi i çështjes: Regjistrim
Ardhur prej: Gjykata admin.shk.parë Tirane
Objekti i padisë/akuzës: Detyrimin e te paditurit ti paguaje paditesit pagen per periudhen e mbajtjes ne dispozicion nga data 20.11.2013 deri me date 05.09.2014.
Baza ligjore: Ligj nr. 49/2012, ligji nr. 9171, date 22.01.2004, ligji nr. 9210, date 23.03.2004, nenet 4, 129 te K.Punes.
Objekti i kundërpadisë:
Baza ligjore e kundërpadisë:

Palët:

Paditës: YLLI ZYLA
I Paditur: MINISTRIA E MBROJTJES ; SHTABI I PERGJITHSHEM I FORCAVE TE ARMATOSURA

Relatori:  Admir Thanza

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Policia e Vlorës ndalon Volkswagen-in e dy të rinjve, kontrollojnë tapicerinë dhe gjejnë 6 kg drogë (EMRAT)
Audi dhe BMW bëhen ‘përshesh’ në Korçë, plagosen rëndë dy të rinj (DETAJET-FOTOT) »
Article Logic
Execution time: 0.01878809928894
array(1) { ["section"]=> string(103) "dha-doreheqjen-pas-akuzave-per-tregti-armesh-ish-kreu-i-shiu-kerkon-pagat-e-papaguara-ne-gjykate-106094" }