Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

Deti i verdhë në Velipojë, mendohet të jetë fenomen natyror, ja çfarë dyshohet ta ketë shkaktuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pushuesit u shqetësuan ditën e sotme, kur shkuan në bregdet dhe panë që uji ishte mbuluar nga një lëndë e verdhë.

Fillimisht tha se mund të ishte vaj që është hedhur nga anijet, por që nuk rezulton kështu. Mësohet se ngjyra e verdhë në det është shkaktuar nga poleni i pishave.

albsig

Shëngjini dhe Velipoja janë zona që kanë shumë pisha dhe dyshohet se nga era, pluhuri që formohet nga ky dru, kur ka rënë në kontakt me ujin ka formuar edhe ngjyrën e verdhë.

Poleni i pishës ka përfitime të shumta shëndetësore. Mjekësia tradicionale në mënyrë aktive përdor lëndë të parë në recetat për përmirësimin e shëndetit, pasi që: përmirëson rezistencën imune dhe ndihmon trupin t’i rezistojë viruseve dhe infeksioneve; ka një efekt forcues dhe rrit qëndrueshmërinë e përgjithshme; forcon enët e gjakut dhe parandalon një rritje të niveleve të kolesterolit, prandaj, mbron nga zhvillimi i aterosklerozës dhe sëmundjeve të tjera vaskulare; përmirëson funksionimin e mëlçisë dhe veshkave, ka një efekt diuretik dhe pastrues në trup, etj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img