Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Dështon tenderi për bursën e energjisë në Shqipëri (DOKUMENTI)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka vendosur të pezullojë tenderin për kompanite dhe institucionet financiare të interesuara në blerjen e aksioneve të kompanisë e cila do hapte bursën shqiptare të energjisë.

Lajmi është bërë i ditur nga portali “balkan green energy news”.

Në mars ministria publikoi kërkesat për pjesëmarrje të kompanive që jepnin oferta deri më 27 prill. Komisioni i tenderimit ka pezulluar paraqitjen e ofertave nga të interesuarit që më datë 8 prill duke argumentuar se kjo ishte një masë në kuadër të covid 19.

Sipas të njëjtit njoftim, qeveria shqiptare, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme cka duket se ndikoi në fatin e këtij tenderi.

Gjithsesi, disa kompani kanë shprehur shqetësimin e tyre në lidhje me pamundësinë për të bërë gati ofertat.

Sips njoftimit të ministrisë, Operatori i Sistemit të Transmetimit (OST) do ketë 35% të aksioneve ndërsa pjesa tjetër prej 65% do të jetë për operatorë provatë apo institucione ndërkombëtare te interesuara me një kapital minimal prej 2 mln eurosh.

Qeveria vendosi më herët krijimin e bursës së energjisë në Shqipëri, për më shumë mundësi në blerjen e energjisë me çmime më të favorshme. newsbomb.al

 1.jpg2.jpg

Më shumë
spot_img
spot_img