Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Dështojnë bisedimet, Erdogan: Nuk pranojmë në NATO shtete që mbështesin terrorizmin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kanë përfunduar pa rezultate pozitive diskutimet mes Suedisë, Finlandës dhe Turqisë për anëtarësimin e tyre në NATO.

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan është shprehur se diskutimet nuk kanë qenë në nivelin e pritshëm, ndërsa ka thënë se Ankaraja nuk do t’u thotë po vendeve që “mbështesin terrorizmin”.

albsig

spring

Turqia ka kundërshtuar anëtarësimin e dy shteteve në aleancën e NATO-s dhe Erdogan u citua t’u ketë thënë gazetarëve pas kthimit nga udhëtimi i tij të shtunën në Azerbajxhan se “ata (Suedia dhe Finlanda) nuk janë të ndershëm apo të sinqertë”.

“Për sa kohë që Tajip Erdogan është kreu i Republikës së Turqisë, ne definitivisht nuk mund t’u themi “po” vendeve që mbështesin hyrjen e terrorizmit në NATO,” tha ai.

Turqia akuzon Finlandën dhe Suedinë se përkrahin terroristët kurdë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img