Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Dështimi i samitit për ndryshimet klimatike mund të çojë në “konflikt botëror dhe kaos”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zyrtarja më e lartë për ndryshimet klimatike në OKB ka paralajmëruar përpara samitit të Klimës “Cop26” se siguria dhe stabiliteti global mund të trazohen, me krizat e migracionit dhe mungesat e ushqimit që mund të sjellin konflikt dhe kaos, nëse vendet nuk arrijnë të trajtojnë emetimet e garzave serë.

Patricia Espinosa, sekretare ekzekutive e Konventës të OKB-së për Ndryshimet Klimatike, tha: “Ne po flasim me të vërtetë për ruajtjen e stabilitetit të vendeve, ruajtjen e institucioneve që kemi ndërtuar gjatë kaq shumë viteve, ruajtjen e qëllimeve më të mira që vendet tona kanë vendosur.”

Ajo u shpreh se ndikimi do të ishte tek uji që sipas saj do të thotë edhe më pak ushqim.

Udhëheqësit e G20, ekonomitë më të mëdha të zhvilluara dhe në zhvillim në botë do të mblidhen në Romë fundjavën e ardhshme për dy ditë bisedime paraprake, pastaj do të fluturojnë për në Glasgow, për t’u bashkuar me rreth 100 krerë të tjerë të qeverive për bisedimet klimatike “Cop26” më 1 nëntor.

Disa udhëheqës kryesorë – përfshirë Xi Jinping, president i Kinës, tani emetuesi më i madh i dioksidit të karbonit në botë dhe Vladimir Putin i Rusisë – nuk ka gjasa të marrin pjesë. Espinosa ish-ministre në qeverinë meksikane e cila mori rolin e OKB-së për Klimën në 2016 është shprehur se këto mungesa nuk do të pengonin një rezultat të suksesshëm.

Më shumë


spot_img

spot_img