Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Dështimi i negociatave, ambasadori i SHBA 50 minuta në zyrën e kryeministrit Rama

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka përfunduar takimi i ambasadorit të SHBA-së në Tiranë, Donald Lu dhe Edi Ramës në zyrën e tij kryeministrore. Takimi mes tyre ka zgjatur rreth 50 minuta dhe ky diskutimmes tyre vjen një ditë pas dështimit të raundit të dytë të negociatave mes kreut të PS dhe atij të PD Lulzim Basha në presidencë dhe me ndërmjetësimin e Bujar Nishanit.

Lu u takua edhe gjatë paradites së djeshme privatisht me Ramën, duke pasuar pak orë më vonë edhe një takim të dytë mes tij dhe Bashës. Ndonëse pa rezultat dhe pa marrëveshje, Rama deklaroi se negociatat janë ende të hapura.

Rama ka ofruar të njëjtën paketë monitorimi si në takimin e parë. Basha deklaroi pas takimit se kryeministri i ka ofruar atij të njëjtat propozime teknike për daljen nga kriza, ndërsa prtendon zgjidhje poltike më shumë se sa teknike. 

Më shumë

spot_img