Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
4.1kmh
40 %
Mër
23 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
30 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Deri në 600 mijë euro gjobë nëse mohon ekzistencën e virusit dhe refuzon vaksinën pa arsye, cili është rajoni që e nis me ‘dorë të hekurt’

spot_img

Lajme të ngjashëm

59ba7de29e56093b50caa2b8d89b25c0

Galicia është rajoni i parë i Spanjës që do të shqyrtojë mundësinë e ndëshkimit të njerëzve që refuzojnë pa shkaqe të arsyeshme, të vaksinohen kundër Covid-19. 

Parlamenti i këtij komuniteti autonom në veri-perëndim të vendit ka miratuar reformën e legjislacionit rajonal të shëndetësisë. Teksti i ri parashikon zbatimin e gjobave midis 1.000 dhe 600 mijë euro. 

Gjobat do të ndahen në tre nivele: të lehta, të rënda dhe shumë të rënda bazuar në “rrezikun ose dëmin që shkakton në shëndetin e popullatës”. 

Qëllimi është mbi të gjitha të dekurajojnë qytetarët që akoma mohojnë ekzistencën e virusit, argumenton grupi politik i shumicës.

Nga ana tjetër partitë e opozitës vënë në dyshim zbatueshmërinë ligjore të gjobave dhe argumentojnë se dispozita do të refuzohet nga gjykatat sepse “ajo shkel të drejtat themelore, bie ndesh me normat kombëtare dhe favorizon propagandën e mohuesve”. 

Më shumë

spot_img