Hapësire reklamuese

Politikë

Deputetja prek me historinë e Esmeraldës: Nuk e lënë të shkojë në shkollë, tani lyp

Shkruar nga Newsbomb

Shkrimtarja dhe deputetja Flutura Açka, ndërsa poston dy foto këtë mëngjes nga Saranda, pikërisht te Limani, tregon edhe historinë e një vajze që lyp aty, Esmeraldës.

Vajza me dy bishtaleca shkon direkt te tavolina e deputetes dhe kërkon që kjo e fundit ti paguajë një kakao dhe padyshim, deputetja e pranon. E gjithë këtë episod, madje dhe historinë e Esmeraldës që nuk shkon në shkollë, që jeton vetëm me gjyshërit e prindërit i ka larg, e shkruan në rrjetet sociale. Po nga ana tjetër, një pyetje e bën kushdo që lexon këtë histori: Ç’dreq prindërish janë këta?

Pjesë nga postimi i Açkës

Pas pak vjen një vajzë e buzëqeshur, ka dy bishtalecë në krye, si dy palma të var ura sarandite. E ka emrin Esmeralda. Nuk është më shimē së dhjetë a dhmbëdhjetë vjeç. Lyp Esmeralda, e di çdokush aty, e njeh çdokush në bar.

-Të ulem këtu, - më thotë.

-Ulu, - i them.

-Ma paguaj një kakao?

-Ta paguaj, - i them

Pa mbaruar dialogu ynë ca djem të një tryeze ngjitur i sjellin një kupë të sheqerosur e me krek, që nuk ia di emrin. Unë do t’ua paguaj nesër. Kështu e lëmë, bashkë me një picë për gjyshen. Më rrëfen se prindërit i ka larg, se rri me gjyshërit, se kur erdhen herën é fundit prindërit i blenë kostumin që ka veshur. Nuk shkon në shkollë. Nuk ka qenë kurrë në shkollë. Nuk e lënë të shkojë në shkollë.

Tronditem. Ka një ligj: çdo fëmijë duhet të shkojë në shkollë, ta çojë familja me detyrim. Dhe unë jam njeriu politik që duhet ta shqyrtoj a zbatohet ligji, dhe një sistem i tërë duhet të sigurojë shkollimin e çdo fëmije. I kërkoj Esmeraldës të shkruajë emrin e saj. Nuk di. I kërkoj Esmeraldës të vizatojë një flutur. Nuk di. Unë google-oj flutura, dhe Esmeralda.

Ndërsa Esmeralda po shkërben fluturat e internetit, unë shkruaj këto fjalë, jo pak e trazuar. Te deti, te deti fjala më ngeci. Çdo të ndodhë pas një shekulli me kētë shkudesje? Kë pyes? Detin?

Flutura Açka me Esmeralden, te Limani ne Sarande Flutura Açka me Esmeralden, te Limani ne Sarande

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese