Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Deputetet zonja zbresin në Dardhe…dhe prej andej kërkojnë të bëhen 50 përqind e Parlamentit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Fshati piktoresk i Dardhës në Korçë është ndjerë disi i përkëdhelur sot kur gratë deputete të parlamentit shqiptar kanë zbritur për të zhvilluar aty analizën një vjeçare të punës së Aleancës së Grave Deputete. Arta Dade e Mesila Doda, Mimoza Hafizi e Albana Vokshi, Kejdi Mehmetaj e Vasilika Hysi e shumë deputete të tjera, kanë vlerësuar positive lobimin për ndryshimin e kodit zgjedhor duke future 50% gra në këshillat bashkiake. 

“Aleanca jonë ka shërbyer si model pozitiv bashkëveprimi mes grave, përtej diferencave politike. Mbështesim krijimin e Aleancave të Grave këshilltare bashkiake në të gjithë vendin” shkruan Mesila Doda në profilin e saj në rrjetet sociale.

Puna e këtij viti sipas tyre do të marrë një tjetër drejtim: lobim për ndryshimin e kodit zgjedhor, për të përfshirë 50 përqind gran ë parlament. Ato do të organizojnë tryeza me gratë e biznesit për të lehtësuar ngarkesat fiskale për bizneset që punësojnë gra apo iniciativat nga gran ë nevojë. Dhe në fund, Shqipëria do të organizojë takimin me gratë parlamentare të rajonit për të shkëmbyer eksperiencat mes tyre. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img