Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Deputetët i kërkojnë kryeministrit spanjoll njohjen e Kosovës: Është koha për ta parë si shtet të plotë!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy deputetë të Dhomës së Ulët në Kongresin e Deputetëve i kanë kërkuar kryeministrit Pedro Sanchez të njohë pavarësinë e Kosovës.Deputeti Aitor Esteban ka deklaruar se tashmë Spanja dhe Kosova janë përballur në një ndeshje futbolli.

“Sa i përket Kosovës, njiheni sepse veç ka pasur ndeshje futbolli tashmë”, ka deklaruar ai.

Ndërkohë deputetja Mertxe Aizzpurua ka deklaruar se është koha që Spanja ta njohë sovranitetin e e Kosovës.

“Është koha për ta njohur sovranitetin dhe legjitimitetin e Kosovës si shtet i plotë. Sepse është shtet i dalë nga dëshira e popullit. Nuk duhet t’ia kthejmë shpinën demokracisë apo vendimit të publikut, as për Ballkan, as për këtë shtet”, ka deklaruar Aizpurua në seancën e sotme në Kuvend.

Më shumë
spot_img
spot_img