Hapësire reklamuese

Rajoni

Deputetët evropianë letër BE: Të hiqen masat kundër Kosovës, hetoni Banjskën!

Shkruar nga Newsbomb
Deputetët evropianë letër BE: Të hiqen masat kundër
13 kryetarë të komisioneve parlamentare në të gjithë Evropën i kanë kërkuar këtë të mërkurë, 13 Dhjetor, shefi të Politikës së Jashtme të BE dhe emisardit për dialogun Prishtinë-Beograd që të heqin masat kundër Kosovës dhe të rishikojnë sulmin terrorist të Banjskës. Deputetja britanike Alicia Kearns, njëherësh dhe kryetare Komisionit të Punëve të Jashtme u ka dërguar një letër zyrtare Josep Borell dhe Miroslav Lajçak dhe kërkon heqjen e masave kundër Kosovës. Për këtë lajm ka reaguar dhe Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Ajo ka falënderuar kryesuesit e komiteteve parlamentare të 13 shteteve evropiane që dolën me kërkesë për Përfaqësuesin e Lartë të BE-së dhe me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë – Serbi. Edhe vetë Osmani ka theksuar se masat e vendosura ndaj Kosovës nga Bashkimi Evropian pas trazirave në komunat në veri duhet të hiqen, sepse janë të padrejta. “Faleminderit Alicia Kearns dhe gjithë kryesuesve tjerë nëpër Evropë për përkrahjen tuaj. Paqja dhe siguria lulëzojnë për përgjegjësia dhe drejtësia vihen në qendër të vëmendjes. Masat e padrejta ndaj Kosovës duhet të hiqen” , ka shkruar presidentja Vjosa Osmani në platformën X. Masat e BE kundër Kosovës të përfshijnë pezullimin e punës së në kuptimin e organeve të Stabilizim Asocim, pezullimin e programit të fondeve për Kosovën, si dhe propozimin e dorëzuar nga Kosova për kornizën investuese për Ballkanin Perëndimor, mbështetja e vazhdueshme për prokurimin dhe nënshkrimi i kontratave po ashtu u pezulluan.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese