Tirana
clear sky
-4.5 ° C
-4.5 °
-4.5 °
74 %
1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Deputetët britanik kërkesë Rishi Sunak: Ndrysho ligjet, emigrantët që vijnë nga vende të sigurta si Shqipëria t’u refuzohet kërkesa për azil

spot_img

Lajme të ngjashëm

Më shumë se 50 deputetë konservatorë i janë drejtuar kryeministrit britanik, Rishi Sunak me një shkresë, ku kërkojnë ndryshime të ligjit të emigracionit.

Në këtë dokument deputetet kërkojnë se dërgimi i emigrantëve që udhëtojnë nga vende të cilësuara si të sigurta, ku përmendet Shqipëria, tju refuzohen menjëherë kërkesat për azil. Ata po ashtu kanë kërkuar se personat që përmendin “Skllaverinë moderne” si arsye për largimin nga vendi, të rikthehen në vendlinjen e tyre.

Deputetët thonë se një ndryshim “i thjeshtë” në ligj mund të lehtësojë krizën aktuale.

“Kjo mënyrë e drejtpërdrejtë dhe e zbatueshme ligjërisht do të ishte një parandalues shumë i fortë” për ata që mund të planifikojnë të bëjnë udhëtimin nëpër Kanal.” Thuhet në letër.

Shumica e migrantëve kërkojnë azil. Shumë prej tyre janë të vendosur në hotele ndërsa presin rezultatin e aplikimeve të tyre, të cilat shpesh janë subjekt i vonesës.

Më shumë


spot_img

spot_img