Hapësire reklamuese

Aktualitet

Denoncoi "parcela me kanabis", Policia e Shtetit hedh poshtë pretendimet e zyrtarit të Bashkisë: Kemi kontrolluar muaj më parë dhe nuk u konstatuan bimë

Shkruar nga Newsbomb
Denoncoi "parcela me kanabis", Policia e Shtetit hedh poshtë

Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me akuzat e ngritura nga Sekretari i Përgjithshëm i bashkisë Vau i Dejës, Mark Zhuri, ndaj shefit të Komisariatit të Vaut të Dejës, se kishte mbjellë parcela me kanabis.

Përmes njoftimit zyrtar, Policia sqaron se pas denoncimit të Zhurit, janë kryer inspektimet në terren dhe nuk është konstatuar asnjë bimë narkotike.

Ndërkohë më herët, vetë shefi Bardhyl Saliu ka thënë se akuzat janë të pavërteta dhe për këto, ai ka bërë një kallëzim penal në Prokurori më datë 9 shtator 2022, ndaj Sekretarit të Bashkisë, Mark Zhuri.

REAGIMI I PLOTË:

Policia e Shtetit Në lidhje me një prononcim të dhënë në media nga Sekretari i Përgjithshëm i bashkisë Vau i Dejës, z. Mark Zhuri, i cili ka akuzuar shefin e Komisariatit të Policisë Vau i Dejës se ka lejuar kultivimin e kanabisit në këmbim të përfitimit monetar, sqarojmë opinonin publik se: Policia e Shtetit dhe Agjencia e Mbikëqyrjes Policore janë njohur me pretendimet e z. Mark Zhuri, para disa muajsh. Për verifikimin e këtyre pretendimeve janë ngritur grupe pune të përbashkëta mes Policisë së Shtetit dhe të Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore.

Në kuadër të planit operacional për parandalimin dhe goditjen e kultivimit të bimëve narkotike, grupet e përbashkëta të Policisë dhe të AMP-së kanë verifikuar në terren të gjitha informacionet e ardhura nga z. Zhuri, për vende në të cilat ai pretendonte se ishin kultivuar bimë narkotike, por nga verifikimet e kryera në këto vende në terren nuk janë konstatuar bimë narkotike të kultivuara. Theksojmë se z. Mark Zhuri i ka vijuar akuzat e tij edhe në rrjetet sociale, me postime dhe komente për të shkarkuar nga detyra shefin e Komisaritatit të Policisë Vau i Dejës, me pretendimin se është i korruptuar dhe i lidhur me veprimtarinë kriminale të kultivimit të kanabisit.

Në lidhje me këto akuza, shefi i Komisariatit të Policisë Vau i Dejës, Komisar Bardhyl Saliu, më datë 9 shtator 2022, ka bërë kallëzim në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gyqësor Shkodër, e cila ka regjistruar një procedim penal. Policia e Shtetit është e gatshme për të mirëpritur z. Zhuri dhe cilindo që disponon informacione në lidhje me implikimin e punonjësve të Policisë në veprimtari kriminale apo për abuzim të tyre me detyrën, duke iu garantuar verifikim të menjëhershëm të informacionit, reagim ligjor dhe të paanshëm për çdo rast kur informacionet rezultojnë të vërteta.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese