Tirana
few clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1.5kmh
20 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
Die
31 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Denonco krimin zgjedhor”, paralajmërimi i fortë i Metës: Kush prek votën ka ndëshkim spektakolar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta ka ftuar edhe një herë qytetarët që të denoncojnë prekjen e votës përmes dritares “Denonco krimin zgjedhor”.

Kreu i Shtetit tha se do të ndëshkohet në mënyrë spektakolare çdo person që tenton të prekë votën.

Ai tha se kjo thirrje bëhet me synimin për të pasur një proces zgjedhor të rregullt sipas standardeve europiane. Sipas tij krimi i vjedhjes së votës dhunon vullnetin e zgjedhësve

“Ftoj qytetarët ti bashkohen nismës “denonco krimin zgjedhor”. Cdo qytetar duhet të denocojë dhe të demaskojë çdo veprim që përbën shkelje të procesit të votës. Krimi i vjedhjes së votës dhunon vullnetin e zgjedhësve.

Rreziku i shitblerjes së votës është i pranishëm dhe kërcënues dhe të gjithë bashkë duhet të bëhemi barrikadë. I kam hapur sytë kësaj nisme për të pasur një proces zgjedhor sipas standarteve europiane.

Prej dy ditësh kemi vënë në dispozicion një dritare “denonco krimin zgjedhor”. Ju ftoj të gjithë qytetarët që të mos hezitojn dhe të mos tremben, por të denoncojnë më zë dhe fytyrë çdo veprim që përbën shkelje, të dencohet çdo falsifikim që dëmton materialet zgjedhore, çdo veprim që synon kurrupsionin aktiv apo pasiv në zgjedhje, të denoncohet çdo shkeje e së  drejtës së votes.

Ftopjë çdo qytetar që të denoncojë krimin zgjedhor, cilido që tenton të prekë votën e lirë do të ketë ndëshkim spektakolar. Degradimi i zgjedhjeve na ka bërë që të jemi aq mbrapa sa të ëndërrojmë zgjedhje si në Kosovë apo Maqedoninë e Veriut,” tha Meta ndër të tjera.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img