Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
81 %
2.6kmh
90 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Denoncimi i sekretarit të UFSH: Vetëm 9,500 VAKSINA anti-GRIP janë sjellë në Shqipëri, duhet të ishin mbi 300 mijë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7b69edbf7f19eb22f7ca5f6d83ba6a87

Sekretari i Urdhrit të Farmacistëve, Dëfrim Goma, ka thënë se në vendin tonë kanë hyrë vetëm 9,500 vaksina anti-grip.

“Në dijeninë time, janë zhdoganuar vetëm 9,500 vaksina anti-grip, ndërsa është thënë se duhet të ishin sjellë rreth 300 mijë”, tha Goma.

Kujtojmë disa ditë më parë, Newsbomb.al denoncoi tentativën e kompanisë MEGAPHARMA, në pronësi të Rasim Hamzaraj dhe Robert Çina për monopolizimin e vaksinës anti-grip.

Kjo depo farmaceutike ka importuar vaksinën anti-grip dhe sipas hetimit të Autoritetit të Konkurrencës ka dashur që ta monopolizojë, duke ia shpërndarë vetëm një kompane “Orange”, ku vetë kjo e fundit ka 75% të aksioneve në Megapharma.

Autoriteti i Konkurrencës ndërhyri duke e detyruar kompaninë të shpërndajë vaksinën në depot dhe farmacitë e tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img