Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
2.6kmh
75 %
Pre
17 °
Sht
16 °
Die
14 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Denoncimi i Kim Mehmetit: Policia maqedonase ka hequr mbishkrimet “E duam Çamërinë”, le të stoliset çdo shtëpi shqiptari…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Publicisti Kim Mehmeti ka denoncuar një padrejtësi që policia maqedonase ka bërë ndaj qytetarëve shqiptarë, duke hequr mbishkrimet “E duam Çamërinë” në Shkup pa asnjë sqarim.

Në një postim në rrjetet sociale, ai thotë se problem nuk është anti-shqiptaria në disa institucione, por janë disa “shkije” që e ndërrojnë ngjyrën nga e kuqe në të gjelbër.

Mehmeti bën thirrje që çdo shtëpi shqiptari në Shkup duhet të stoliset me mbishkrimin “E dua dhe kurrë nuk e harrojë Çamërinë”.

Postimi i Kim Mehmetit:

o vetëm sheshet, por çdo shtëpi shqiptare në Shkup, duhet stolisur me mbishkrimin ‘E dua Çamërinë!’

Policia maqedonase, pa asnjë sqarim, sot i paska hequr mbishkrimet ‘E duam Çamërinë”. E mediat maqedonase qenkan alarmuar nga ‘irredentizmi’ shqiptar, i shprehur nëpërmjet dashurisë ndaj një pjese të vetvetes!

Nuk ka dyshim se, sikur të mundej, policia maqedonase do e shlyente nga kujtesa jonë jo vetëm kujtesën për tragjedinë çame, por edhe mbëmendjen për vetveten. Pra do na e ndalonte ta duam gjithë shqiptarinë dhe do na çonte të mburreshim me himnin shtetëror që rrëfen për ‘maqedonasit e kudondodhur, që janë zgjuar dhe luftojnë për të drejtat e tyre”?!

Por sidoqoftë, ne shqiptarët e Maqedonisë duhet ta kuptojmë se nuk kemi gjithaq problem me antishqiptarinë institucionale, e cila donë të na bind se për ne çdo gjë duhet të përfundojë te trau ndërkufitarë në Qafë të Thanës dhe në Bllacë, por problemi jonë janë edhe disa ‘shkije’ tanë që ndërrojnë ngjyrën nga e kuqja në të gjelbër, si të ishin kameleonë, por të cilët assesi nuk e kuptojnë se kolltukët e tyre janë veshur me përbuzjen dhe urrejtjen nda shqiptarisë.

Andaj tani jo vetëm sheshet, por edhe shtëpia e çdo shqiptari shkupjanë, duhet të stoliset me mbishkrimin ‘E dua dhe kurrë nuk e harrojë Çamërinë”! Dhe të shohim a do vijë policia maqedonase t’i gëlqeros edhe muret e shtëpive tona!

Më shumë
spot_img
spot_img