Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
42 %
4.6kmh
0 %
Sht
31 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Denoncimet e qytetarëve për fushatën: Në 5 ditë 100 shkelje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Tre ditë para ditës së zgjedhjeve, platformën online Za’Lart ka publikuar parregullsitë që qytetarët kanë hasur gjatë fushatës zgjedhore. Denoncimet e mëposhtme datojnë që nga 18 qershor e në vijim.

albsig

spring

Gjithësej janë raportuar 100 shkelje, në të cilat 30 janë për keqpërdorimin e administratës dhe Sektorit Publik në fushatë.

14 raportime kanë të bëjnë me shkelje në shit-blerjen e votes, 8 raportime për dhunë dhe ligjërim jo etik në evente elektorale dhe 8 raportime për shpenzime elektorale të ekzagjeruara.

Zona ku ka më shumë raportime dhe ku jepen indicie për defekte zgjedhore është qarku i Shkodrës. Problemet kryesore të këtij qarku fillojnë që me tentativat për shitje – blerje vote; përdorimi i parave publike në fushatë; angazhimi i administratës qendrore dhe vendore për qëllime elektorale; tensionet dhe keqpërdorim i policisë bashkiake.

Zona të tjera me problema janë qarku i Lezhës; Berati dhe bashki si Kamza madje dhe Fieri.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img