Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Dënohet me 3.5 vite burg kryetari i Parlamentit në Rumani

spot_img

Lajme të ngjashëm

4123bcc1a27ee5ebe8968636a14ffb10

Politikani më i fuqishëm i Rumanisë është dënuar me 3.5 vite burg pasi akuzat ndaj tij u konfirmuan nga Gjykata Supreme e vendit.

Kryetari i Parlamentit dhe kreu i Partisë Social Demokratike Liviu Dragnea kishte apeluar pasi u shpall fajtor për korrupsion si dhe nxitjen e të tjerëve për shpërdorim detyre.

Ndërkaq, dënimi i sotëm është përfundimtar për të. Ai gjithashtu ka një akuzë të mëparshme në rastin e manipulimit të votave.

Dragnea, e cila është gjithashtu kryetar i dhomës së ulët të parlamentit, apeloi vendimin fillestar vitin e kaluar. Të hënën ai pritej të merrej në paraburgim nga policia. Rumania renditet një nga anëtarët më të korruptuar të BE-së nga Transparency International.

Vendi është tronditur gjatë dy viteve të fundit nga protestat në fushatat që pretendojnë se janë përpjekjet e politikanëve për të dekriminalizuar disa vepra të korrupsionit dhe për të dobësuar gjyqësorin.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img