Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
2.1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
30 °
E diel, 22 Maj, 2022
spot_img

Dënohet dhuna ndaj dy gazetarëve serbë të RTK në Prtishtinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shoqata e Gazetarëve të Kosovës ka dënuar ashpër sulmin ndaj kameramanit dhe gazetares së Televizionit Publik – RTK 2, që raporton në gjuhën serbe, gjatë protestave të së shtunës në Prishtinë.

“Dhuna e shfrenuar grupore ndaj gazetareve është akt i shëmtuar, qyqar dhe skandaloz, i cili nuk përkon me një shoqëri të lirë dhe demokratike. Sulmet ndaj gazetarëve, të çfarëdo lloj përkatësie etnike qofshin ata, janë të papranueshme”, thuhet në reagim.

Ndaj këtij sulmi ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje, si një prej organizatorëve kryesorë të protestës. “Çfarëdo sulmi që bëhet ndaj gazetarëve, përveç sulm ndaj integritetit të individit, është sulm ndaj fjalës së lirë, e së këndejmi i papranueshëm dhe i dënueshëm. Mirëpo, sulmi ndaj gazetarëve në baza etnike merr dimension edhe më të rëndë”, thuhet në reagimin e Vetëvendosjes.

Edhe bordi drejtues i RTK-se ka reaguar kundër këtij sulmi duke e cilësuar atë të papranueshëm. “RTK do të mbetet gjithmonë e të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës pa dallim etnie, feje apo grupi tjetër shoqëror”, thuhet në reagimin e RTK-së. Gazetarët e sulmuar thuhet se janë Aleksandra Jovanoviç dhe kameramani Bojan Koshanin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img