Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Dënohen me nga 19 vite burg dy shqiptarët në Angli, ekzekutuan sjanperistin kurd që luftoi ISIS-in (EMRAT-FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një gjykatë në Britani ka dënuar në total me 53 vite burg dy shqiptarë dhe një shtetas kurd, të cilët akuzohen për vrasjen e Hamawand Ali Hussein.

30-vjeçari Hussein u sulmua në një shtëpi në Charterhouse Street, Hartlepool, më 14 Shtator 2019.

Sipas raportimit të medieve të huaja, Qazim Marku, 25 vjeç dhe Dorian Pirija, 33 vjeç, u burgosën secili për 19 vjet dhe Noza Saffari, 39 vjeç u la në burg për 15 vjet në Teesside Croën Court, pasi u shpallën fajtorë për vrasjen me dashje te të riut kurd.

Hamawand Ali Hussein kishte luftuar e shërbyer me forcat ushtarake Peshemerga të koalicionit anti-ISIS në Irakun e Veriut dhe njihej si një snajperist i  zoti.

Mendohet se vrasja e tij ka ardhur pas prishjes së pazareve të drogës me palën rivale, ku edhe u qëllua me shotgun e për pasojë humbi jetën.

117704555 414c0f2b 9015 440d 8057 15b29a3054f4

Më shumë

spot_img
spot_img