Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
4.1kmh
0 %
Die
28 °
Hën
33 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dënohen me burg ish-ministrja e Turizmit dhe vajza e ish-presidentit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

21be301cc68d61f6c6279cadc5c05c2f

Një gjykatë ne Rumani ka dënuar ditën e sotme më burg ish-ministren e Turizimit, Elena Udre si dhe vajzën e ish-presidentit rumun Traian Basescu, Ioana Basescu.

Ata u dënuan për pastrim parash dhe nxitje të ryshfetit gjatë fushatës presidenciale të vitit 2009, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Ish-ministrja e turizmit e Rumanisë, Elena Udrea, aleate e ngushtë politike e Presidentit Bashesku u dënua me tetë vjet burg për nxitje të korrupsionit nga Gjykata në Rumani.

image-2020-07-29-24200464-41-elena-udrea.jpg

Ioana Basescu, vajza e ish-presidentit, u gjet gjithashtu fajtore për mbledhjen dhe pastrimin e parave që u përdorën më pas për të paguar për fushatën zgjedhore presidenciale të babait të saj në 2009. Ajo u dënua me pesë vjet burg.

Vendimi në Bukuresht nuk është përfundimtar dhe mund të apelohet. Prokurorët fillimisht kishin kërkuar një dënim me 12 vjet për Udrea dhe 15 vjet për Basescu.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img