Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Dëmtime nga tërmeti edhe në Xhaminë e Et’hem Beut (Foto)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

50f29266af3f8bdd46204b997a2129fd

Dëmtime të lehta nga tërmeti i fortë i ditës së djeshme ka pësuar edhe xhamia simbol e Tiranës, xhamia e Et’hem Beut.

Në muret e pikturuara që e karakterizojnë këtë xhami vihen re krisje, që sipas ministres së Kulturës, Elva Margariti janë të papërfillshme pasi nuk prekin strukturën e ndërtesës. Ajo thotë se shumë shpejt këto dëme do të restaurohen.

“Një nga monumentet simbol të Tiranës, Xhamia e “Ethem Beut” nuk paraqet dëmtime pas tërmetit të djeshëm. Pas inspektimit, vihet re që nuk ka asnjë dëmtim në strukturë. Janë hasur disa krisje të lehta, rënie stukosh, të cilat do të eliminohen, tashmë që xhamia është në proces restaurimi.

Me hapjen e çatisë do të bëhen qepje dhe injektime. Fatmirësisht, kjo vepër e trashëgimisë sonë kulturore qëndron stoike”, shkruan ministrja Margariti.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img