Tirana
scattered clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
0.5kmh
40 %
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Demokratët ruajnë kontrollin e Senatit pas fitores vendimtare në Nevada

Lajme të ngjashëm

Demokratët kanë mbajtur kontrollin e Senatit pasi gara vendimtare në Nevada përfundoi në favor të tyre, duke çimentuar një performancë të mirë në zgjedhjet afatmesme që tejkaloi gjerësisht pritshmëritë.

Senatorja demokrate amerikane Catherine Cortez Masto ka mposhtur kandidatin republikan Adam Laxalt, një ish-prokuror i përgjithshëm i shtetit, kandidatura e të cilit u mbështet nga ish-presidenti Donald Trump, raporton Associated Press.

Me fitoren e Mastos që vjen pas rizgjedhjes së senatorit demokrat Mark Kelly në Arizona të premten, i çon demokratët në numrin vendimtar prej 50 vendeve në Senat, dhe republikanët në 49.

Gara në Xhorxha është vendosur për të shkuar në balotazh në dhjetor, por edhe nëse republikanët fitojnë atje, një ndarje 50-50 do të thotë se Senati do të kontrollohet efektivisht nga demokratët, sepse vota barazuese shkon zëvendëspresidentes, Kamala Harris.


Më shumë