Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dëm 1.5 milion dollar përmes skemës së mashtrimit, LIROHET ish-drejtori i Hidro-karbureve në AKBN, Klodian Gradeci

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1c94f36688966cb625053a1f52f1c9aa

Ish-drejtori i Hidro-karbureve në AKBN, Klodian Gradeci është liruar nga “arrest shtëpie”, vetëm në “detyrim paraqitjeje”.

Ai u arrestua teksa po kthehej nga Turqia, pasi kishte ikur atje përpara se të bëhej operacioni për kapjen e 5 punonjësve të AKBN-së dhe dy biznesmenëve.

Megjithatë ky është një tjetër skandal në radhën e skandaleve të shumtë në të cilat janë përfshirë zyrtarë të lartë, dhe më pas janë liruar pas vendimeve të njëanshme të drejtësisë.

Gradeci bashkë me dy biznesmenët Isuf Berberi dhe Naim Kasa, pronarë të kompanisë “Phoenix Petroleum” që merret me pastrimin e puseve të naftës, zyrtarë të AKBN-së, kanë marrë nga shtetit 1.5 milion dollarë për shërbime që nuk i kanë kryer.

Pra, dy biznesmenët kanë paraqitur në AKBN fatura fiktive për pastrimin e puseve të naftës, dhe me ndihmën e zyrtarëve të këtij institucioni kanë marrë 1. 299.000 dollarë amerikanë. Dëmi në total ndaj shtetit shqiptar është në vlerën e 1.472.766 dollarë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img