Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

Delvina në ALARM, kompania nis shpimet “klandestine” për naftë por rrezikon të helmojë gjithë qytetin (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një situatë e rëndë rrezikon të përsëritet pas gati gjashtë viteve në qytetin e Delvinës, nëse autoritetet përkatëse nuk veprojnë në kohë.

albsig

Bëhet fjalë për helmimin e ujit të pijshëm për shkak të kontaminimit nga rezervat e naftës që fsheh nëntoka, dhe që prej disa ditësh një kompani ka nisur të shpojë puse.

Për 6 vite rresht uji i pijshëm në qytetin e Delvinës nuk konsumohej për shkak të kontaminimit, kur një kompani nisi shpimin.

Bëhet fjalë për kompaninë “Delvina Gaz Company LTD” me administrator Douglas C Nester dhe që sipas burimeve për Newsbomb.al nuk disponon leje nga pushteti vendor për të kryer aktivitetin.

Kompania që kërkon naftë në Delvinë ka ndërruar disa herë pronar ndër vite, më parë operonte “Stream Oil LTD” si dhe “ATLANTIK”.

Qytetarë të shumtë shprehen të revoltuar dhe kërkojnë të merren masa përpara se situata të dalë jashtë kontrollit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img