Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
1.5kmh
40 %
Sht
29 °
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
31 °
Mër
33 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Del për herë të parë nga Rusia që nga fillimi i luftës, presidenti Vladimir Putin shkon në Turkmenistan

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti rus Vladimir Putin do të zhvillojë një takim me presidentin iranian Ebrahim Raisi gjatë një vizite në Ashgabat, kryeqyteti i Turkmenistanit, këtë të mërkurë. Kremlini zyrtar ka konfirmon udhëtimin, që është i pari jashtë Rusisë që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Duke folur me gazetarët në një telefonatë konferencë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Putin do të kthehej në Moskë të mërkurën në mbrëmje.

albsig

Pushtimi rus i 24 shkurtit ka vrarë mijëra njerëz, ka zhvendosur miliona të tjerë dhe ka çuar në sanksione të rënda financiare nga Perëndimi, të cilat Putin thotë se janë një arsye për të ndërtuar lidhje më të forta tregtare me fuqi të tjera si Kina, India dhe Irani.

Pavel Zarubin, korrespondenti i televizionit shtetëror Rossiya 1 në Kremlin, tha se Putin do të vizitojë Taxhikistanin dhe Turkmenistanin dhe më pas do të takohet me presidentin indonezian Joko Ëidodo për bisedime në Moskë.

Në Dushanbe, Putin do të takohet me presidentin e Taxhikistanit, Imomali Rakhmon, një aleat i ngushtë rus dhe sundimtari më jetëgjatë i një shteti ish-sovjetik. Ai do të marrë pjesë në një samit të vendeve të Kaspikut në Ashgabat, duke përfshirë liderët e Azerbajxhanit, Kazakistanit, Iranit dhe Turkmenistanit, tha Zarubin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img