Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
29 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Del në treg kanabis “Made in Germany”, do t’u shpërndahet farmacive dhe më pas njerëzve që kanë këto probleme

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Për herë të parë në historinë moderne gjermane, kanabisi mjekësor i rritur në shtëpi po u shitet farmacive lokale. Kompania kanadeze Aphria RX korri rreth 50 kilogramë kanabis në plantacionin e saj të parë legal në Neumünster në landin Schleswig-Holstein në veri të Gjermanisë.

Plantacioni i ngjan një burgu të sigurisë së lartë dhe është i rrethuar me mure betonarmeje, sepse kanabisi në Gjermani trajtohet sipas ligjit për lëndët narkotike.

Prej plantacionit kanabisi do t’u shpërndahet farmacive në të gjithë Gjermaninë dhe ato mund t’ua shesin atë njerëzve që përdorin kanabis për arsye mjekësore, për shembull për shkak të dhimbjeve të forta, spazmave ose humbjes së oreksit.

Kompania Aphria planifikon që dymbëdhjetë muajt e ardhshëm ta shtojë sasinë e furnizimit deri në një ton.

Për të plotësuar kërkesën për kanabis Instituti Federal Gjerman i Barërave dhe i Pajisjeve Mjekësore ngarkoi tri kompani për të kultivuar kanabis. Krahas Aphria RX, në Gjermani lejohet të kultivojnë kanabis edhe kompania kanadeze Aurora dhe ajo gjermane Demecan.

Deri më tani, megjithatë, vetëm Aphria RX ka dalë në tregun gjerman, me dy kontraktorët e tjerë që mbeten të paqartë për fillimin e prodhimit.

Sipas planit të legalizimit të kanabisit në vitin 2017, kultivuesit pritej të dorëzonin marihuanën gjermane në shtëpi deri në fund të vitit 2020. Por pengesat e furnizimit u shfaqën gjatë pandemisë COVID-19, duke detyruar kompanitë e kontraktuara të vonojnë prodhimin.

Të korrat e fundit prej 50 kilogramësh të Aphria RX, pra, ishin “kryesisht simbolike”, tha Alfredo Pascual, një analist i tregut të kanabisit në firmën e investimeve Seed Innovations. 

“Prodhimi në Gjermani është vonuar në mënyrë të përsëritur, dhe ne nuk kemi aspak siguri se sa kanabis do të korrret ose dorëzohet gjatë muajve të ardhshëm,” i tha ai DW, duke shtuar se do të jetë interesante të shihet nëse kontraktorët i përmbahen premtimet e tyre të furnizimit.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img