Dekriminalizimi, Meta: Zhbërja e listave zgjedhore është çështje tjetër

Publikuar tek: politike, më 12:19 18-09-2015 Dekriminalizimi, Meta: Zhbërja e listave zgjedhore është çështje tjetër

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta u shpreh se procesi i dekriminalizimit kërkon consensus nga të gjitha palët duke shtuar se midis opozitës dhe qeverisë ka përputhshmëri. Meta tha se zhbërja e listave zgjedhore nuk është një çështje që ka të bëjë me dekriminalizimi, pasi ka mënyra të tjera për t’i penguar individët me rekorde kriminale të kandidojnë.

“Procesi i dekriminalizimit kërkon konsesnus, ndryshime në kodin zgjedhor dhe penal, çdo përpjekje për ta paraqitur si  një gjë të thjeshtë nuk është e dobishme. Ne kemi iniciativa dhe kuptohet ka një përputhshmëri. Aty ku ka papërputhje do t’i referohemi eksperiencës ndëkombëtare për raste të tilla. Është e nevojshme teë mos krijojmë pretekste por të tergojmë vullnet.

Janë dy çëshjte të ndryshme , ajo se si mund të pengohen indivdë me rekorde kriminale, lidhur me mënyrën e ralizmit të listave ka të bëjë me gjëra të tjera nuk jam këtu për këtë çështje”, tha kreu i Kuvendit Meta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kallëzohet penalisht kryetarja e Bashkisë Patos dhe 3 zyrtarë, shkaktuan mijëra euro dëm shtetit
Gjuha e trupit e Drejtoreshës së Tatimeve, nga frymëzohet Brisida? Krahasimi... »
Article Logic
Execution time: 0.0059158802032471
array(1) { ["section"]=> string(75) "dekriminalizimi-meta-zhberja-e-listave-zgjedhore-eshte-ceshtje-tjeter-21091" }