Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
36 %
2.6kmh
0 %
Hën
34 °
Mar
39 °
Mër
42 °
Enj
41 °
Pre
41 °
E hënë, 26 Korrik, 2021

Deklasifikohet raporti i CIA-s, Princi i Kurorës Saudite aprovoi planin për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c36adf6cc98ecc69d34209e97ea42e9c

Një raport i inteligjencës amerikane ka implikuar Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman në vrasjen e gazetarit të mërguar Jamal Khashoggi në 2018.

Sipas medieve të huaja, raporti i deklasifikuar i lëshuar nga administrata e Biden thotë se princi miratoi një plan për të kapur ose vrarë gazetarin saudit me bazë në SH.B.A.

Kujtojmë se gazetari saudit u vra, ndërsa vizitonte konsullatën Saudite në Stamboll.

Ai ishte i njohur për kritikat e tij ndaj autoriteteve Saudite. Që në vitin 2018, CIA thuhet se besonte se princi i kurorës kishte urdhëruar vrasjen, por pretendimi se ai ishte i përfshirë nuk ishte bërë kurrë publik nga zyrtarët amerikanë.

Presidenti i SHBA Joe Biden pritet të marrë një qëndrim më të fortë se paraardhësi i tij Donald Trump për të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit në Arabinë Saudite, një aleat kryesor në Lindjen e Mesme.

Në një telefonatë të enjten me babanë e princit të kurorës, Mbretin Salman, presidenti “pohoi rëndësinë që Shtetet e Bashkuara i kushtojnë të drejtave universale të njeriut dhe sundimit të ligjit”, tha Shtëpia e Bardhë.

Autoritetet Saudite fajësuan vdekjen e tij në një “operacion mashtrues” nga një ekip agjentësh të dërguar për ta kthyer atë në mbretëri dhe një gjykatë Saudite gjykoi dhe dënoi pesë individë me 20 vjet burg shtatorin e kaluar, pasi fillimisht i kishte dënuar ata me vdekje.

Në vitin 2019, raportuesi special i KB-së Agnes Callamard akuzoi shtetin saudit për “ekzekutimin e qëllimshëm, të paramenduar” të Khashoggi dhe hodhi poshtë gjyqin saudit si një “antitezë të drejtësisë”.

Më shumë

spot_img
spot_img