Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
66 %
3.1kmh
90 %
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
Hën
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Deklaratat për Shqipërinë e Madhe, Rama i revoltuar: Se kuptoj në 2020 njerëz me gojë kaq të errët, UÇK janë çlirimtarë, varasësit ndodhen në Beograd (I kërkon llogari Vuçiçit)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

90722b6a27b5dcf572dbc5591a5c31c4

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar ditën e sotme platformën digjitale të Partisë Socialiste, ndërsa i është përgjigjur edhe pyetjeve të gazetarëve në lidhjet me deklaratën që bëri dje Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandër Vulin për sa i përket çështjes së Shqipërisë së Madhe.

Rama është shprehur se në fillim mendonte se ishte një ‘meme’ dhe asgjë më shumë, por më pas ka kuptuar që është e vërtetë.

Ai edhe një herë ka kërkuar një përgjigje nga presidenti Serb Aleksandër Vuçuiç. Ndër të tjera ai është shprekur se është krenar për ushtarët e UÇK-së teksa i ka quajtuar ata Çlirimtarë, ndërsa ushtrin serbe kriminel.

“Unë jam i neveritur dje kur kam kuptuar se deklarat e ktëtij nuk ishin mema sepse thash është një meme se nuk ka mundesi një anëtarë qeveri, per të cilët po përpiqemi të krijojmë marrëdhenie të mira. Dhe se kuptoj që në vitin 2020 të jetë një gojë kaq e shëmtuar një mendje kaqe e errët.

Ka një të mirë që ektremistet shqiptarë më akuzojnë për ‘Serbinë e Madhe’ ndërsa ekstremistët serbë më akuzojnë për ‘Shqipërinë e Madhe’.  Unë kam qenë shumë i qartë dhe mendoj se e kam kuptuar se ai ka qenë dakort me mua për Minishengelin rajonal, për mua është një proces në mbrojtje të interesave kombëtare dhe rajonale. Serbia nuk mund të hapi gojën sesa shpejt biem ne dakort me Kosovën. E dyta porti i Durrësit padiskutim do jetë edhe porti i Kosovës, por mund të jetë edhe i Serbisë kush do liri të mallrave mund të përfitojë. Serbët ta harrojnë, unë shpresoj të jetë thjeshtë marqarllëkim i një individi. Mos humbasim kohe dhe mos cënojmë këtë proces me zëra nga e shkuara e largët. Unë nuk jam këtu në këtë proces as për t’i bërë qefin njërit dhe as tjetrit. Jam këtu që Shqipëria të udhëheqë dhe të hapet me të gjitha, paqe dhe bashkëpunin. Unë jam shumë krenar që për arsye të fatit kam mundur t’i njoh dhe të kem miq une jam miku i tyre, UÇK janë clirimtar jo varasës, vrasësit janë në Beograd asnjë nuk e kthen dot histrorinë.

Nuk e ndryshon dot historinë, nuk sulmoi Kosova Serbinë, por Serbia Kosovën. Çlirimtarët janë në Kosovë kriminelët e asaj luftë janë nën dhe disa dhe disa mbi dhe në Beograt,” u shpreh Rama.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img