Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
30 %
6.2kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

Deklaratat e Vuçiç për konflikt të dhunshëm me Kosovën, reagon Hoti: S’janë në dobi të paqes mes dy vendeve. Serbia u zotua që…

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka komentuar deklaratat e forta të Vuçiçit i cili tha se nëse nuk do të ketë dialog me Kosovën, atëherë situata mund të përshkallëzohet në konflikt të dhunshëm.

 

Vuçiç bëri një krahasim me rajonin e Nagorno-Karabakh ku po luftojnë Azerbajxhani me Armeninë.

Ndërkohë Hoti thotë se këto deklarata nuk i shërbejnë marrëdhënies mes dy vendeve teksa sqaron se Serbia ka bërë zotime të tjerë në garancinë e ndërkombëtarëve, dhe këto deklarata të Cuçiç janë në kundërshtim me këto zotime.

Më tej Hoti thekson se Kosova vazhdon të mbetet e përkushtuar në rolin e saj konstruktiv në të mirë të paqes, stabilitetit dhe prosperitetit të gjithë rajonit.

Screenshot_8.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img