Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
17 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Deklarata e Papës: Edhe mund të tërhiqem nga Vatikani

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Papa Françesku thotë se mund të dorëhiqet nga papati i tij sikurse paraardhësi, përpara se të qëndrojë në Vatikan gjatë gjithë jetës. Deklaratat i bëri gjatë një interviste në një television meksikan, në vitin e dytë të qëndrimit të tij në detyrë, raporton BBC. 

“Kam ndjesinë që pontifikati im do të jetë i shkurtër. Katër apo pesë vjet; nuk e di, ndoshta edhe dy apo tre” tha ai. Ai tha se vendimi i Papa Benediktit në 2013 ishte “Kurajoz”.

“Benedikt nuk do të konsiderohet një përjashtim, por një institucion. Ndoshta aim und të jetë i vetmi për një kohë të gjatë, ndoshta jo. Por një derë institucionale është hapur” i deklaroi Papa kanalit televiziv Televisa. “Të thuash se njëri do të jetë në detyrë edhe mbi të 80-at krijon një sensacion që pontifikati është në fundin e vet, dhe kjo nuk do të ishte një gjë e mirë” tha Papa. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img