Deklarata e Mattis në takimin e NATO-s, media gjermane: Na kanosi ne europianët

Publikuar tek: bota, më 10:48 16-02-2017 Deklarata e Mattis në takimin e NATO-s, media gjermane: Na kanosi ne europianët

Deklarata e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis e bërë gjatë takimeve me homologët europianë të NATO-s, është konsideruar në mediat gjermane si kanosje.

Mattis theksoi se vendet europiane të NATO-s duhet të rrisin buxhetin e tyre për ushtrinë nëse nuk duan që SHBA të rimodelojë mbështetjen për ta.

“Ministri amerikan i Mbrojtjes u kanoset partnerëve në NATO”, shkruan Deutsche Welle, ndërsa risjell në vëmendje edhe komentet e Donald Trump kundër aleancës.

Megjithatë, ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, i ka konsideruar të drejta kërkesat e Uashingtonit, duke theksuar se amerikanët nuk mund të mbajnë mbi supe të gjithë peshën e NATO-s.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I zgjedhuri i Donald Trump tërheq kandidaturën për Sekretar Pune
Kërkon të bëhet kryeministër muajn e ardhshëm dhe paralajmëron se do ndalojë emigrantët dhe Kuranin: Është njësoj si Mein Kampf »
Article Logic
Execution time: 0.014697074890137
array(1) { ["section"]=> string(83) "deklarata-e-mattis-ne-takimin-e-nato-s-media-gjermane-na-kanosi-ne-europianet-68883" }