Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Deklarata e fundit e Mitsotaqis: Greqia nuk do të mbyllet për hatrin e disa të pavaksinuarve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

“Vendi nuk do të mbyllet përsëri për të mbrojtur disa të pavaksinuar dhe për të paguar për shumicën dërrmuese të popullsisë Greke që është vaksinuar”, tha Kryeministri Mitsotaqis në një intervistë.

Ai dërgoi një mesazh të qartë në një intervistë me Radio “K”, se masat nuk do të merren më për të mbrojtur të pavaksinuarit. Siç thekson ai, ngurrimi për vaksinimin është një realitet global dhe jo një veçori greke. 

Përveç kësaj, ai shpjegon se ka kategori mohuese për vaksinën që është shumë e vështirë për t’u bindur.  Ai citon gjithashtu të dhëna që tregojnë se në tremujorin Prill-Qershor vetëm 1% e atyre që vdiqën nga koronavirus në moshën 60-80 vjeç u vaksinuan (22 në 2,245 vdekje). 

Sidoqoftë, ai thekson se “Unë nuk mund të kap askënd nga fyti. Nuk mund ta bëj të detyrueshëm vaksinimin”. 

“Ne besojmë se do të ishte kushtetuese margjinale. Ne gjykojmë se kjo është rruga e mesme, në të cilën duhet të lëvizim sepse dikush që nuk është i vaksinuar duhet të ketë gjithashtu mundësinë të argëtohet”, vuri në dukje ai. 

Kryeministri sqaroi se asnjë masë tjetër horizontale nuk do të merret. Në vend të kësaj ai do të zgjedhë mënyrën për të bindur të pavaksinuarit.

Më shumë

spot_img
spot_img