Deklarata e fortë e Putin: SHBA mbështeti Al-Kaedën dhe terroristët në Çeçeni

Publikuar tek: bota, më 12:08 13-06-2017 Deklarata e fortë e Putin: SHBA mbështeti Al-Kaedën dhe terroristët në Çeçeni

Një deklaratë e fortë vjen nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. Ai ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin organizatën Al-Kaedën. 

Putin tha gjithashtu se ka prova që CIA mbështeti terroristët në Çeçeni të Rusisë.

“Al Kaeda nuk është rezultat i aktiviteteve tona. Është rezultat i aktiviteteve të miqve tanë amerikanë. Kjo histori filloi gjatë luftës sovjetike në Afganistan, kur shërbimet amerikane të sigurisë mbështetën lëvizjet e fundamentalizmit islamik kundër trupave sovjetike në Afganistan”, the Presidenti Putin në intervistën “Shoëtime” të Oliver Stone.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulm me armë zjarri këtë mëngjes në metro, në gjendje të rëndë një agjent gjerman
Kreu i ISIS Abu Bakr al-Bagdadi 'u vra në një sulm ajror masiv' »
Article Logic
Execution time: 0.013158082962036
array(1) { ["section"]=> string(82) "deklarata-e-forte-e-putin-shba-mbeshteti-al-kaeden-dhe-terroristet-ne-ceceni-82300" }