Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Deklarata e fortë e Milaim Zekës: Albin Kurti po kërkon të fusë në kurth Edi Ramën, ky është skenari që dëmton Shqipërinë dhe Kosovën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Analisti nga Kosova, Milaim Zeka, ka bërë një deklaratë të fortë ditën e sotme në emisionin “Top Talk”, pasi u shpreh se kryeministri i Kosovës Albin Kurti po ëkrkon të fusë në kurth Edi Ramën.

Sipas tij, kërkesa e Ministrisë së Drejtësisë së Kosovës që Shqipëria të angazhohet në një padi ndërkombëtare në Gjykatën e Hagës ndaj Serbisë, për genocid në Kosovë, është një kurth, pasi provat nuk janë të mjaftueshme për fituar gjyqin.

“Nuk ka ministër në kabinetin e Kosovës, që guxon të bëjë një prononcim sado të vogël, pa konsultim paraprak me kryeministrin Kurti.

 Është kurth, sepse hap armiqësi mes Kosovës dhe Shqipërisë, duke thënë që ne i propozuam Edi Ramës dhe Presidentit të Shqipërisë që të bëjë një padi por ata nuk e bënë dhe kjo shkakton një hasmëri dhe një urrejtje.

Nuk duhet ta bëjë qeveria shqiptare një gabim të tillë, që faktikisht do të amnistonte Serbinë nga krimet e kryera në Kosovë, duke u nisur nga fakti se është e humbur para gjykatës ndërkombëtare, sepse as Mlladiçi që kishte 1 milion prova për Bosnjën nuk u akuzua për genocid. Ne jemi më të dobët me provat”, tha Milaim Zeka.

Më shumë

spot_img
spot_img