Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Deklarata e Berishës për armatosjen e shqiptarëve, pasqyrohet nga mediat e huaja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Deklarata e ish-kryeministrit Sali Berisha në Kuvend se shqiptarët duhet të pajisen me armë për shkak se qeveria ka dështuar në përballjen me krimin, ka gjetur hapësirë edhe në mediat e huaja.

Associated Press shkruan se Berisha, i larguar si kryeministër pas humbjes në zgjedhjet e 2013-ës, ka akuzuar qeverinë si të lidhur me bandat kriminale.

“Posedimi i armës është e paligjshme në Shqipëri dhe thirrjet për të thyer ligjin dënohen me 10 vite burg. Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, një nga personat e kritikuar nga Berisha, ka kërkuar  nga prokurori të nis një procedim”, shkruan AP.

Deklarata shkaktoi përplasje mes opozitës dhe mazhorancës në sallën plenare, por vetë ish-kryeministri dhe deputetët demokratë u justifikuan me argumentin se Berisha i referohej sistemit amerikan dhe ky veprim mund të realizohej vetëm nëpërmjet miratimit të ligjit. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img