Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Deklarata e ashpër për Kosovën, Vuçiç: Prishtina synon të dobësojë serbët e Veriut

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka bërë një deklaratë të fortë duke iu referuar Prishtinës zyrtare, e cila sipas tij ka për qëllim të dobësojë Veriun e Kosovës dhe të përçajë serbët që jetojnë atje. 

albsig

Në një prononcim për Radio Televizionin e Serbisë, Vuçiç ka thënë se Prishtina duke akuzuar nënkryetarin e Listës Serbe në parlamentin e Kosovës, Milan Radojçiç për vrasjen e kreut të Iniciativës Qytetare Serbe, Oliver Ivanoviçit, kërkon dhe synon që të dobësojë serbët në Veri të Kosovës.  

Beogradi prej kohësh e ka ditur se Radojçiç nuk ka kurrfarë lidhje me vrasjen e Ivanoviçit’, ka thënë Vuçiç për Radio Televizionin e Serbisë (RTS).

Ai theksoi se nënkryetari i Listës Srbska në parlamentin e Kosovës, Radojçiç ishte 500 kilometra nga Mitrovica në momentin kur u vra kreu i Iniciativës Qytetare serbe, Oliver Ivanoviç jashtë zyrës së tij në Mitrovicë.

Vuçiç vlerëson se pikërisht presidenti i Kosovës Hashim Thaçi me deklaratën e tij në Tiranë se ai e ka dëbuar Radojçiçin nga Kosova, konfirmoi se rasti kundër tij ishte i montuar.

Ata deshën të dëbojnë Radojçiçin për të dobësuar mbrojtjen serbe nga veriu i Kosovës, e dinin se Radojçiç është një nga figurat kryesore, donin ta dëbonin dhe të prisnin momentin e përshtatshëm për të sulmuar serbët në Veri’, tha Vuçiç duke shtuar se nuk ekziston fletëarrest kundër Radojçiçit.

Kujtojmë se Oliver Ivanoviç u vra më 16 janar të vitit të kaluar në hyrje të zyrës së tij në Mitrovicën e Veriut. Për përfshirje në vrasjen e tij, institucionet e Kosovës kanë ngritur 4 aktakuza, një prej të cilave është kundër nënkryetarit të Listës serbe, Milan Radojçiçit.   

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img