Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Deklarata “bombë” e Borchardt, OSBE e përgënjeshtron: 2 mld euro nga droga e 2013-ës

spot_img

Lajme të ngjashëm

c50919ad94c66ac7b3b60d8ed702057f

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt deklaroi mbrëmjen e djeshme se në Shqipëri po qarkullojnë 2 miliard euro para të pista nga kanabisi që kërcënojnë zgjedhjet e qershorit.

Por Prezenca e OSBE në Shqipëri ka reaguar sot duke përgënjeshturar deklaratën teksa me anë të një tabele ka shpjeguar disa të dhëna për situatën e kanabisit në Shqipëri.

Në reagimin e OSBE i bëhet thirrje si qeverisë dhe opozitës të bashkohen në një luftë të fortë kundër drogës.

Sipas të dhënave të OSBE, rreth 2 miliard eruo para të pista janë nga kanabisi i vitit 2013, dhe duhet të mbahen larg zgjedhjeve me çdo kusht.

Shifrat e OSBE:

2013: 1,000 ton kanabis, vlera e tregut në euro rreth 2 miliard

2016: 2.5 milion bimë kanabis janë shkatërruar = më shumë se 1,000 ton marijuanë = sukses i mirë. Por ende shumë sekuestrime në Shqipër dhe përtej

2017: OSBE i fton të gjitha partitë të punonjë së bashku për të mbajtur 2 miliard euro nga kanabisi i 2013-ës dhe paratë e freskëta jashtë zgjedhjeve dhe fushatës.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img