Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dekiminalizimi kërkoi verifikimin e kandidatit të Vetëvendosjes në Shqipëri, KQZ-ja merr vendimin për Boiken Abazin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ff6e9fdede65f37149a42943a1d1b2bf

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka konfirmuar kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosja në Shqipëri, Boiken Abazi.

Pas verifikimeve, Abazi është konfirmuar si deputet në zgjedhjet e 25 prillit.

Sipas vendimit të ditës së sotme rezultoi se Boiken Abazi nuk preket nga ligji i dekriminalizimit.

Po ashtu, janë verifikuar edhe 2 kandidatë të tjerë. Pal Shkambi është i dënuar 4 herë, por dënimet nuk janë ndaluese për të kandiduar për deputet.

Kandidati i PD-së në Durrës, Rezart Tusha po verifikohet nga KQZ-ja, pasi rezulton me precedentë penal si shitës heroine i arrestuar në Zvicër.

Njësia e Dekriminalizimit nisi hetimet për këta tre kandidatë politikë, pasi ishin konstatuar me probleme dhe është bërë kërkesë për hetim të thelluar nga sektori i Dekriminalizimit.

Kërkesa nga KQZ-ja për kandidatin e Vetëvendosjes ishte lidhur me përplasjet në parlamentin e Kosovës në kohën e trazirave dhe protestave.

 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img