Tirana
few clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
1.5kmh
20 %
Mar
21 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
E martë, 28 Shtator, 2021
spot_img

Dëgjohet muzikë dasmash dhe zëri i një djali të zhdukur, pylli me “shpirtra” pushtohet nga turistët (Video)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pylli me “shpirtra”ose me “xhinde” ashtu si banorët e zonës e quajnë, është pylli i cili së fundmi po vizitohet nga dhjetra banorë.

Ndodhet në fshatin Peshtinë të Komunës së Ferizajt në Kosovë dhe të shumtë janë ata banorë të cilët besojnë se pylli i tyre është i pushtuar nga shpirtrat.

Një nga banorët e fshatit ka rrëfyer historinë se si banorët kur kanë dalë për të ecur nëpër male, kanë dëgjuar muzikë dasmash, zëra të çuditshëm, madje një natë, një djalë i cili kishte dalë për të ruajtur delet me xhaxhanë e tij, ishte zhdukur.

Të gjithë këto histori kanë nxitur kureshtjen e turistëve, të cilët nuk kanë nguruar që të vizitojnë pyllin duke shpresuar se në ndonjë cep të tij do të dëgjojnë apo shikojnë gjëra të cilat shumë prej nesh përpiqemi që mos ti besojmë se janë të vërteta.

Më shumë

spot_img