Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
36 %
2.6kmh
0 %
Hën
34 °
Mar
39 °
Mër
42 °
Enj
41 °
Pre
41 °
E hënë, 26 Korrik, 2021

Debutohet në Kinë treni më i shpejtë në botë! S’do ta besoni shpejtësinë e tij marramendëse

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tren me plumb maglev që mund të arrijë një shpejtësi prej 373 milje/h (rreth 600 km/h) ka bërë debutimin e tij në Qingdao të Kinës, raportojnë mediat e huaja.

I krijuar nga ndërmarrja shtetërore China Railway Rolling Stock Corporation, mjeti që shihni më poshtë është konsideruar treni më i shpejtë në botë. Maglev” është një shkurtim i “tërheqjes magnetike”. Treni duhet të jetë aerodinamik falë një force elektromagnetike që e bën atë të rrëshqasë mbi shina.

http cdn.cnn .com cnnnext dam assets 210721013624 02 china fastest maglev train intl hnk

Liang Jianying, zëvendës menaxher i përgjithshëm dhe kryeinxhinier i CRRC Sifang, i tha medias shtetërore kineze se përveç shpejtësisë, treni lëshon nivele të ulëta të ndotjes së zhurmës dhe kërkon më pak mirëmbajtje sesa trenat e tjerë me shpejtësi të lartë.

Në vitin 2019 u zbulua një prototip i trenit të ri maglev, ndërsa asokohe Kina njoftoi plane ambicioze për të krijuar “qarqe transporti 3-orëshe” midis zonave kryesore metropolitane. Trenat me shpejtësi të lartë është një përparësi e Kinës, e cila synon të lidhë më shumë nga qytetet e saj të mëdha me tren për të zvogëluar kohën dhe shpenzimet e nevojshme për të udhëtuar nëpër vendin më të populluar në botë.

Aktualisht, treni mesatar me shpejtësi të lartë në Kinë mund të lëvizë me rreth 350 km/ orë, ndërsa avionët fluturojnë me 800-900 km/orë. 

Megjithatë ka diçka që e mban këtë tren të mos jetë gati për të mirëpritur udhëtarët, është mungesa e rrjeteve të përfunduara të maglev. Aktualisht, Kina ka vetëm një linjë maglev në përdorim komercial, që lidh Aeroportin Pudong të Shangait me stacionin Road Longyang në qytet. 

Më shumë

spot_img
spot_img