Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
4.1kmh
40 %
Mër
23 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
30 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Dëbimi i dy diplomatëve iranianë nga Tirana, reagon Departamenti Amerikan i Shtetit: Vlerësojmë vendimin e qeverisë së Shqipërisë (E plotë)

spot_img

Lajme të ngjashëm

fb6f44db86aeb90018310c03e984a3ba

Departamenti Amerikan i Shtetit përmes një reagimi të zëdhënese se vet vlerëson vendimin e Shqipërisë për dëbimin nga vendi të dy diplomatëve të Iranit.

“Ne e vlerësojmë vendimin e qeverisë së Shqipërisë për të dëbuar dy diplomatët e ashtuquajtur të Iranit. Regjimi iranian vazhdon të përdorë objektet e tij diplomatike në Evropë dhe gjetkë si mbulesë për të komplotuar sulme terroriste, si dhe për të kërcënuar dhe spiunuar iranianët që jetojnë jashtë”, shkruan zëdhënësja e DASH Morgan Ortagus.

Ndërkohë, dje ministri i Jashtëm Gent Cakaj njoftoi se dy diplomatë iranianë janë dëbuar nga Tirana dhe janë shpallur “non grata”. Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe Seyed Ahmad Hosseini, njëri në pozicionin e Sekretarit të Tretë dhe tjetri Atashe Kulturor në Ambasadën e Iranit janë shpallur “non grata” në Shqipëri dhe u është kërkuar largimi i menjëhershëm nga vendi.

Reagimi i DASH, publikuar nga zedhenesja Morgan Ortagus:

Screenshot_3.jpg

Më shumë

spot_img