Debati televiziv për zgjedhjet presidenciale, kandidatët demokratë sulmojnë Trump dhe njëri-tjetrin

Publikuar tek: bota, më 21:02 13-09-2019 Debati televiziv për zgjedhjet presidenciale, kandidatët demokratë sulmojnë Trump dhe njëri-tjetrin Kandidatët demokratë gjatë debatit të tretë televiziv

10 kandidatët kryesorë demokratë u përballën në një debat të gjallëruar mbrëmjen e së enjtes, duke shkëmbyer goditje për një sërë çështjesh, si dhe duke sulmuar njëkohësisht njeriun që duan të largojnë nga Shtëpia e Bardhë në zgjedhjet e 2020-tës, Presidentin republikan Donald Trump.

Senatorja nga Kalifornia, ish-prokurorja Kamala Harris, akuzoi Presidentin Trump se u angazhua në “urrejtje, intimidim dhe frikësim”, dhe se gënjeu 12 mijë herë gjatë presidencës së tij prej dy vitesh e gjysëm.

Ajo tha se e vetmja arsye përse ndaj Presidentit Trump nuk u ngritën akuza për pengimin e hetimeve të lidhjeve të fushatës së tij me Rusinë ishte politika e Departamentit të Drejtësisë “që thotë se nuk mund të ngrejë akuza ndaj një presidenti në detyrë”.

Ish-Ligjvënësi nga Teksasi, Beto O’Rourke, tha se një sulmues i armatosur në qytetin e tij të lindjes El Paso që vuri në objektiv meksikanët dhe mori 22 jetë në muajin gusht, ishte “i frymëzuar për të vrarë nga presidenti ynë” për shkak të fushatës së tij kundër emigrantëve që përpiqen të hyjnë në vend nëpërmjet kufirit jugor me Meksikën.

Senatorja Amy Klobuchar, nga Minesota, tha se Presidenti Trump preferon “më mirë të gënjejë se sa të udhëheqë”.

Tre kandidatët që kryesojnë në anketime, ish-Nënpresidenti Joe Biden dhe Senatorët Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders, bënë kritika të mprehta ndaj Presidentit Trump.

Zoti Biden, ish-nënpresident gjatë dy mandateve të ish-Presidentit Barack Obama, tha se nuk mundet të shtyhet beteja për të kuruar kancerin dhe sëmundjen Alzheimer, apo të përmirësohet arsimi, për shkak të politikave të kundërta që po ndjek administrata Trump. “Krijohen mundësi të jashtëzakonshme në momentin që heqim Donald Trump-in”, tha zoti Biden.

Ndërsa kandidati Bernie Sanders e quajti Presidentin Trump “Presidentin më të rrezikshëm në historinë e këtij vendi”.


Politikat për kujdesin shëndetësor

Sërish, reforma e sistemit të kujdesit shëndetësor dominoi debatin televiziv prej gati tre orësh. Që në fillim, kandidatët Biden, Warren dhe Sanders debatuan me tone të larta rreth mënyrave se si duhen ndryshuar politikat e kujdesit shëndetësor në Shtetet e Bashkuara.

Debati i së enjtes ishte hera e parë që Joe Biden dhe Elizabeth Warren u gjendën në të njëjtën skenë dhe madje në një distancë shumë të afërt me njëri-tjetrin. Por, përveç debatit të fortë për shëndetësinë, fërkimet e tjera të tyre ishin sporadike.

Si Sanders, ashtu edhe Warren, mbështesin një program sigurimesh shëndetësore të menaxhuar nga qeveria, sistem ky i pranishëm në disa vende të tjera perëndimore. Ata e quajtën propozimin e tyre "Medicare for All", duke e paraqitur si një zgjerim të programit ekzistues të sigurimeve shëndetësore për amerikanët e moshuar në Shtetet e Bashkuara.


Protestuesit republikanë

Republikanët e bënë të ditur prezencën e tyre jashtë debatit, duke ngritur një parrullë të madhe në mbështetje të pretendimit republikan se kandidatët demokratë janë socialistë. "Socialistët do të vrasin ekonominë e Hjustonit. Votoni në 2020 për Trump-in", lexonte parrulla.

Ndërsa po shkonte për të vizituar qytetin Baltimore, në shtetin Maryland, Presidenti Trump pati parashikuar se konkurrimi i brendshëm i demokratëve do të rezultonte në tre kandidatë kryesorë: Joe Biden, Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders, pasi siç u shpreh Presidenti "ata kryesojnë me diferencë të madhe në anketime".

Zoti Biden ka qenë për 36 vite senator i Shteteve të Bashkuara dhe ka humbur dy herë në garën për president. Ai udhëheq me rreth 30% të mbështetjes në anketimet kombëtare në radhët e demokratëve. Kandidatët Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders janë përgjithësisht njësoj në anketime dhe me pothuajse 10 pikë pas zotit Biden në nivel kombëtar.

Pikëpamjet e demokratëve

Disa demokratë e shohin zotin Biden si tepër të moshuar për t'ia dalë përballë një të moshuari tjetër, 73-vjeçarit Trump. Zoti Sanders është edhe më i vjetër, 78-vjeç. Ndërsa zonja Warren është 70 vjeçe.

Pikëpamjet politike përgjithësisht të qendrës së majtë të zotit Biden janë në kundërshti me ato të kandidatëve të tjerë demokratë si zonja Warren, zoti Sanders, apo figura të tjera më progresive demokrate që dëshirojnë të shkundin Uashingtonin. /VOA

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Konflikti me administratën amerikane, gjiganti kinez Huawei i gatshëm të shesë 5G-në
Poshtë Shqipërisë fshihet një kontinent gjigant, shkencëtarët: I humbur prej 100 milion vitesh »
Article Logic
Execution time: 0.012895107269287
array(1) { ["section"]=> string(105) "debati-televiziv-per-zgjedhjet-presidenciale-kandidatet-demokrate-sulmojne-trump-dhe-njeri-tjetrin-178360" }