Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
53 %
2.1kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Debati publik dhe deklaratat për detin, reagojnë mediat greke, ja çfarë shkruajnë për Edi Ramën

spot_img

Lajme të ngjashëm

c19aaf8ce69b10f1545831cedbb13a3a

Kryeministri Edi Rama tha dje gjatë debateve televizive ku ishte i ftuar se zgjerimi me 12 milje i Greqisë në det, nuk ka lidhje me Shqipërinë dhe është e drejta e tyre ta bëjnë këtë gjë.

Mediat greke kanë reaguar në lidhje me deklaratat e Ramës, teksa Protothema i bën jehonë kryeministrit i cili e përshkroi shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje në Detin Jon si “absolutisht në përputhje” me ligjin ndërkombëtar.

Pjesë nga artikulli në mediat greke:

Rama gjithashtu deklaroi se njoftimi specifik i qeverisë Greke nuk ka të bëjë në asnjë rast negociatat midis dy vendeve në ngushticat e Korfuzit dhe akuzoi “ata që nënshkruan marrëveshjen e 2009 dhe refuzuan Gjykatën Kushtetuese”. Ata po përpiqen të ngatërrojnë “qytetarët“ duke zgjuar ndjeshmërinë e tyre kombëtare. Në të njëjtën kohë, ai sulmoi mediat e vendit të tij, duke thënë se “për një bisedë të Kryeministrit Grek, ju trazuat Shqipërinë”.

Duke vijuar, kryeministri shqiptar mbështeti demarkacionin me Greqinë dhe përsëriti se nuk ka asnjë marrëveshje për këtë çështje midis dy vendeve, duke sqaruar se negociatat për marrëveshjen u pezulluan me ardhjen në fuqi të qeverisë së re greke (f. σ Mitsotaki). Sipas tij, “problemet teknike”, siç ishte nevoja për të riorganizuar grupin shqiptar të ekspertëve, ishin një pengesë për vazhdimin e negociatave.

Sidoqoftë, ai shprehu optimizëm se marrëveshja e re do të ishte më e dobishme për Shqipërinë sesa ajo e vitit 2009, të cilën ai e përshkroi si absurde.

Ai gjithashtu la të kuptohet se në çdo rast Shqipëria ka këshilltarë nga vendet e treta për këtë çështje, të cilët nuk i përmendi me emër.

Më shumë

spot_img