Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
1 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
Hën
12 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

Debati për targat, Vuçiç: Kërkojmë tërheqjen e trupave në veri të Kosovës dhe ndërhyrjen e BE  

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Debati për targat, Vuçiç: Kërkojmë tërheqjen e trupave në veri të Kosovës  

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se Serbia kërkon tërheqjen e të gjitha trupave që po qëndrojnë në veri të Kosovës, si dhe një përgjigje urgjente nga BE -ja për situatën e krijuar.

Fillimisht Vuçiç tha se ai mori një propozim për zgjidhjen e situatës në pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak dje, por e refuzoi atë propozim, duke e quajtur poshtërues për Serbinë.

Këto deklarata presidenti serb i bëri pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Beograd. 

Diskutuam për situatën në Kosovë e Metohi, veçanërisht pas aksionit kriminal të Prishtinës dhe inkursionit të gjashtë në veri të Kosovës dhe Metohisë, me përdorimin e automjeteve të blinduara, armëve të gjata dhe ngacmime të qytetarëve”, tha Vuçiç.

Ne kemi arritur në përfundime, Serbia do të vazhdojë të këmbëngulë në ruajtjen e paqes dhe sigurisë së plotë për serbët në Kosovë dhe Metohi. Deklaratat në të cilat ata na barazojnë dhe thonë se të dy vendet janë fajtore, janë të papërshtatshme. Unë e refuzova sepse nuk është kompromis dhe sepse e kthen Serbinë prapa. Shkurt – është një zgjidhje që përmban 70% të asaj që shqiptarët kishin ndërmend të bënin, në mënyrë që të harrohej kjo”, shtoi presidenti serb.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img