Debati për skulpturën e Skënderbeut, Agim Doçi: Kur e pashë thashë është me Covid, duket sikur i ka rënë veremi...

Publikuar tek: aktualitet, më 19:15 01-12-2020 Debati për skulpturën e Skënderbeut, Agim Doçi: Kur e pashë thashë është me Covid, duket sikur i ka rënë veremi... Agim Doçi - Skulptura e Skënderbeut në Prizren

Poeti i njohur shqiptar Agim Doçi ka ironizuar punën e skulptorit Sinan Aliaj, dy shtatoret e “famshme” të Skënderbeut dhe Adem Jasharit të vendosura në Prizren.

Në një intervistë për gazetarin Besart Jacaj, Doçi tha se kur e pa për herë të parë shtatoren e tij mendoi mos Gjergjit i kishte rënë Covid-i. nga mënyra e qendrimit, Doçi tha se heroi ynë kombëtar duket sikur i ka rënë veremi, me disa vite tuberkuloz.

Njejtë kritik ka qenë dhe për skulpturën e Adem Jasharit.

“Kur e pashë për herë të parë thashë i ka ra covid-i. ky nuk është heroi ynë kombëtar, por duket sikur ka 5 vjet që po vuan nga tuberkulozi, sikur i ka ra veremi. I ka dhënë një shkop aty me u mbajt. Nuk është traumë e të parës, për çdo njeri që nderon heronjtë e kombit. Gjergj Kastrioti  i shënarbën e ka në një vulë origjinale jo Skënderbeg, se ai është vendosur nga sulltani turk. Në shumë biseda që kemi bërë këto 72 orë, ma kanë dërrmu shpirtin duke më pyt çfarë mendimi ke. Po çfarë mendimi kam? Çdo bust i heroit kombëtar vendoset në mes të kryeqytetit, këtë e kanë vendosur në një rrugicë aty në Prizren. Dhe për figurën e Adem Jasharit, e kanë vendosur në një skutë atje në një rrotondo, ku parkojnë vetëm kamionë dhe autobusë. I them skulptorit Sinan Aliaj që të ndërrojë ilaçet se nuk është në rregull. Gjergji luftoi 25 vite dhe kronikatë e asaj kohe që shumica kanë qenë turq, nuk kanë mundësi ta jiperbolizojnë kundërshtarin e tij. Unë jam inxhinier, jo karrocier. Dhe ky kal i tij ka qenë kamioçinë që i ka mbajt këto pesha, përkrenaren e tij, armaturën shpatën”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00, pritet vendimi i radhës nga Komiteti i Ekspertëve
Ulsi Manja akuza KPA-së për zvarritje: Vetëm 70 vendime në dy vite, janë lekë që paguhen nga taksat e shqiptarëve »
Article Logic
Execution time: 0.011425971984863
array(1) { ["section"]=> string(124) "debati-per-skulpturen-e-skenderbeut-ironizon-agim-doci-kur-e-pashe-thashe-eshte-me-covid-duket-sikur-i-ka-rene-veremi-229810" }