Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Debati për kryeministrin australian, habit gazetari i CNN: Ai është me origjinë shqiptare, njësoj si unë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbiemri i kryeministrit të ri të Australisë është bërë qendra e diskutimeve në shumë media shqiptare por edhe jashtë vendit.

Tabloidi “Daily Mail” si dhe  “The Guardian” kanë shkruar se “Albansese” është një term që vjen nga Italia jugore dhe që përshkruan një person me origjinë nga Shqipëria.

albsig

spring

Gjithashtu për origjinën e Kryeministrit të ri të Australisë Anthony Albansese, ka folur dhe gazetari i CNN, Andreë Kaczynski.

Gazetari CNN në një postim në Twitter shkruan se Albanese është shqiptar i Italisë, pra ai është një arbëresh.

“Ai është shqiptar i Italisë. Mbiemri i tij është Albanese. Është arbëresh, siç jam unë”, ka shkruar Kaczynski, duke postuar fotografitë e shkrimit të një gazete greke me bazë në Australi, se kryeministri Albanese ka origjinë të lashtë greke.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img