Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
3.1kmh
40 %
Enj
12 °
Pre
15 °
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
12 °
E enjte, 2 Dhjetor, 2021
spot_img

Debati i nxehtë për çështjen e detit, Meta thirrje institucioneve: Shqiptarët të jenë të sigurt se do mbroj Kushtetutën

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c25bcde3f59012ce86a401797068ed42

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar në lidhje me çështjen e detit, ku thuhet se Greqia do të zgjerohet me 6-12 milje në ujërat që bëjnë pjesë në detin Jon.

Meta nga Vlora i kërkoi qeverisë dhe të gjitha institucioneve të tjera që të respektojnë vendimin e gjykatës Kushtetuese në lidhje me kufirin detar me Greqinë.

Ndërkaq Meta shton se shqiptarët duhet të jenë të sigurt se Presidenti gjithmonë do të mbrojë kushtetutën.

“Sot jam vetëm për Drashovicën, për luftën dhe luftërat dhe epopenë e jashtëzakonshme të 1920. Presidenti flet aq më tepër nga Drashovica, cdo shqiptar mund të flasë me shumë kurajo dhe përgjegjshmëri, por nuk do të doja të merresha me asnjë çështje tjetër.

Pas asnjë diskutim shqiptarët duhet të jenë të sigurt se Presidenti gjithmonë do të mbrojë kushtetutën për cështjen në fjalë do të respektojë vendimin e gjykatës Kushtetuese dhe këtë duhet ta bëjnë të gjitha institucionet tona” tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img