Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Debate në Komision, zbardhet drafti i PS: Garë e hapur për ndërtimin e Teatrit të ri

spot_img

Lajme të ngjashëm

5515454c9b3da8b7e150a58b753cbb40

Është ndërprerë vetëm pesë minuta pas nisjes puna e Komisionit të Veprimtarive Prodhuese ku do tëshqyrtohet dekreti i Presidentit Ilir Meta për Teatrin Kombëtar.

Megjithëse opozita i dha fund sot bojkotit duke u rikthyer në Kuvend, debatet mes kryetarit Eduart Shalsi dhe Albana Vokshit kanë çuar në ndërprerjen e Komisionit.

Sakaq, Partia Socialiste ka propozuar një draft të ri që parashikon ndërtimin e Teatrit Kombëtar me garë të hapur.

Ndryshimet në ligjin për Teatrin parashikojnë edhe ngritjen e një komisioni që do të bëjë thirrje të hapur për palët e interesuara të marrin pjesë në garë.

Ky Komision do të negociojë edhe kontratën me palën fituese.

Pjesë nga debatet:

Shalsi: Kemi arritur me një draft propozim që do ta shqyrtojmë sot në Komision, në lidhje me amendimet që kanë të bëjnë me këtë ligj.

Shalsi: Dekreti i Presidentit nuk ka sugjerime të veçanta për nene të veçanta. Ne kemi një draft.

Vokshi: Po flas për procedurë, dekreti i Presidetit ose refuzohet…

Vokshi: Të lutem, për procedurë ta mbaroj..

Shalsi: Ndërpritet mbledhja, 10 minuta pushim

Vokshi: Po shkel rregulloren

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img